Lista aktualności Lista aktualności

Grożna kombinacja: susza i głupota ludzka

Ładna pogoda zachęca do wiosennych spacerów, jednak brak deszczów sprawia, że w lesie panuje susza i gwałtownie wzrasta zagrożenie pożarowe. 6. maja wilgotność ściółki leśnej wynosiła 16%. Około 14:00 w odległości 200 m od drogi wojewódzkiej 922 pomiędzy Kuźnią Raciborską a Nędzą wybuchł pożar.

Miejsce pożaru nie było przypadkowe. To tutaj latem ubiegłego roku wielkich szkód dokonał huragan. Na miejscu katastrofy prace porządkowe trwają do tej pory, jednak mimo ogromnego wysiłku leśników i pracowników Zakładów Usług Leśnych, wokół znajduje się mnóstwo łatwopalnego, suchego drewna. W takich sytuacjach wystarczy chwila nieostrożności by doszło do kolejnej tragedii. Niestety jednak w tym przypadku wiele wskazuje na celowe podpalenie…

Na szczęście pożar został szybko zauważony przez obserwatorów z dostrzegalni przeciwpożarowych wybudowanych przez Lasy Państwowe. W błyskawicznie przeprowadzonej akcji gaśniczej udział wzięli leśnicy oraz kilkudziesięciu strażaków, 3 samochody Państwowej oraz 15 samochodów Ochotniczej Straży Pożarnej. Ponadto do akcji włączyły się samolot i śmigłowiec gaśniczy, które łącznie zrzuciły z powietrza 11 ton wody.

Dozorowanie pogorzeliska trwało do godzin porannych 8. maja. Wstępnie straty oszacowano na ponad 26 tysięcy złotych (łącznie z kosztami akcji gaśniczej). Spłonęło 25 arów poszycia leśnego i kilka stuletnich sosen.

Każdy pożar w okolicy Kuźni Raciborskiej  powinien nam przypominać o tragedii z 1992 roku, w której zginęło 2 strażaków, a ogień zniszczył 9 000 ha lasu.

Zróbmy wszystko, aby historia się nie powtórzyła!