Lista aktualności Lista aktualności

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY W RUDACH

21.07.2016 roku na terenie naszego Nadleśnictwa gościliśmy grupę młodzieży, która przybyła do Polski by wziąć udział w obchodach Światowych Dni Młodzieży. Większość z nich stanowili Słowacy, jednak nie zabrakło też kilku Paragwajczyków.

Chcieliśmy, żeby goście dobrze wspominali tę wizytę, dlatego dzień spędzony w lesie był dość intensywny. Rozpoczął się on od pokazu filmu o pożarze z 1992 roku w Sali MOKSiR w Kuźni Raciborskiej, a następnie wszyscy udaliśmy się do lasu, na teren który był objęty tym pożarem. Mogli na własne oczy zobaczyć, jak przyroda we współpracy z leśnikami leczy swoje rany.

Kolejnym punktem programu było wejście na dostrzegalnię przeciwpożarową. Zachwyceni roztaczającym się – przy wyjątkowo sprzyjającej pogodzie – widokiem, młodzi ludzie z niechęcią schodzili z powrotem na dół.

Następnie wszyscy wyruszyliśmy do położonej w środku lasu drewnianej kaplicy św. Marii Magdaleny, która cudem ocalała podczas pożaru, a z niej na krótki spacer do punktów edukacyjnych przy drodze Kotlarskiej. Po obiedzie i zwiedzeniu Opactwa Cysterskiego w Rudach młodzież posadziła pamiątkową aleję składającą się z 22 dębów – potomków pomnikowego, rudzkiego „Cystersa".

KW