Lista aktualności Lista aktualności

PORANIONY LAS - SPACERY WIRTUALNE

PORANIONY LAS – SPACERY WIRTUALNE

Wystarczyło kilkanaście minut, by w piątek 7. lipca 2017 r. gwałtowny wiatr o sile huraganu powalił i połamał drzewa na powierzchni około 1 500 ha na trasie Dziergowice – Kuźnia Raciborska – Nędza – Szymocice – Górki Śląskie.

Ze względu na ogromne zagrożenie jakie stwarzają liczne złomy, wywały i wykroty już następnego dnia wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasu na całym obszarze objętym katastrofą i jest on bardzo konsekwentnie egzekwowany.

Jednocześnie przystąpiono do porządkowania terenu, udrażniając w pierwszej kolejności drogi publiczne, a następnie leśne. Prace porządkowe będą trwały wiele miesięcy, a całe lata miną, zanim uda się na tym terenie odtworzyć dojrzałe ekosystemy leśne.

Chcąc przybliżyć wszystkim zainteresowanym rozmiar katastrofy oraz udokumentować stan lasu tuż po niej, zapraszamy do wirtualnego spaceru. Przyjrzyjmy się naszym lasom ze śmigłowca, z drona i z satelity.

 

WIDOK Z HELIKOPTERA

Zdjęcia ze śmigłowca wykonano w sobotę, 8. lipca 2017 r. Pokazują one las nazajutrz po huraganie.

 

PANORAMY Z DRONA Z WYSOKOŚCI 100 m i 200 m

Dwa zdjęcia panoramiczne z wysokości 100 m i 200 m wykonała wrocławska agencja fotograficzna PANORAMICA. Ponieważ zostały one wykonane 19. lipca, widać na nich, że fragment lasu został już wstępnie uporządkowany. Zachęcamy do obejrzenia tych zdjęć na pełnym ekranie komputera.

 

WIDOK Z SATELITY

Dzięki uprzejmości firmy krakowskiej ProGea 4D K Nadleśnictwo Rudy Raciborskie dysponuje również zdjęciami satelitarnymi terenu objętego klęską.

Warto porównać zdjęcia z dnia 25. czerwca, czyli sprzed huraganu oraz z 20. lipca. Oba zdjęcia są wykonane z podobnej wysokości, chociaż są nieco przesunięte względem siebie. Orientację na pewno ułatwi charakterystyczny kształt plantacji modrzewiowej, która po części również ucierpiała wskutek huraganu.

Na kolejnych dwóch zdjęciach widać powolny postęp prac porządkowych.