Asset Publisher Asset Publisher

Aktualności z lasu

W ramach przygotowań do nowego sezonu dyżurów przeciwpożarowych kontrolowane są również stan punktów czerpania wody oraz dróg leśnych i ich oznakowanie. Uzupełniany i – w razie potrzeby – naprawiany lub wymieniany jest sprzęt przeciwpożarowy oraz środki łączności. Wszystko po to, by uniknąć tragedii podobnej do tej sprzed 22 lat.

W lesie trwa wyznaczanie i usuwanie drzew zasiedlonych przez szkodniki wtórne, czyli takie, które zasiedlają drzewa osłabione przez grzyby, czynniki atmosferyczne (np. huragany lub grad), zanieczyszczenia przemysłowe lub owady liściożerne (czyli tzw. szkodniki pierwotne) i niezdolne do normalnej reakcji obronnej.

***

W chwili obecnej na terenie nadleśnictwie Rudy Raciborskie spośród szkodników wtórnych najwięcej kłopotu sprawia kornik modrzewiowiec, atakujący około dwudziestoletnie modrzewie rosnące na terenie byłego pożarzyska z 1992 r. Ponadto bardzo groźnym owadem jest przypłaszczek granatek – chrząszcz zasiedlający drzewa osłabione przez pożar.

Szkodniki wtórne stanowią ogromne zagrożenie, gdyż ich nadmierne rozmnożenie może spowodować śmierć całych drzewostanów.

***

W walce ze szkodliwymi owadami przez cały rok pomagają nam ptaki. Teraz jednak to my, leśnicy, pomagamy im przetrwać trudny okres wywieszając w lesie „ptasie pyzy" lub inne ptasie przysmaki.

***

Przełom zimy i wiosny, to w lesie bardzo niebezpieczny okres ze względu na ogromne zagrożenie pożarowe. W runie brak jeszcze świeżych „soczystych" roślin, jest za to mnóstwo uschniętych igieł, liści czy traw – idealny „pokarm dla ognia". Należy też wziąć pod uwagę, że w tym roku zimą spadło niewiele śniegu, co oznacza, że gleba i ściółka szybko wyschną, gdy tylko na dworze zrobi się cieplej.

Dlatego pod koniec zimy trwa akcja porządkowania i mineralizacji pasów przeciwpożarowych wzdłuż linii kolejowych, stanowiących jedno z najgroźniejszych źródeł ognia w lesie.

Jednak zdecydowanie najgroźniejszym źródłem ognia stanowiącego zagrożenie dla lasów jest ludzka głupota i niefrasobliwość. Dlatego apelujemy o nierozpalanie ognisk w lesie i powstrzymanie się od palenia papierosów w lesie. Wykorzystajmy pobyt wśród drzew do oczyszczenia swych płuc 

***